Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Namještali utakmice, ojadili kladionice * Lekić osnovao Demos * Djevojku zadavio rukama * Plate i od države i od Savirisa * Prodao život za 300.000 dolara * Smog progutao Ajfelovu kulu * Kolinda ne želi Tita
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 19-03-2015

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
N/A:
N/A

Vic Dana :)


Izostao Perica iz škole. Učiteljica ga pita:
- Zašto juče nisi bio u školi?
- Vodio sam kravu kod bika.
- Pa zar to nije mogao da obavi tata?
- Mogao je, ali bik to najbolje uradi.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Ljudi i dogadjaji - datum: 2015-03-03 ZAPIS SA JABUKE, MJESTA POGIBIJE LEGENDARNOG BOMBAŠA
Spomenik Bošku Buhi na Jabuci Pobjeda čuva Boška Buhu Pobjeda Lela Matović, žena sa najneobičnijim imenom, cio vijek živi pored mramora na mjestu pogibije i čuva uspomenu na jednog od najmlađih i najpoznatijih narodnih heroja Jugoslavije
Dan - novi portal
Pi­še: Bu­do Si­mo­no­vić

Kad je pr­vog da­na 1942. go­di­ne u ku­ći Ga­vra i Sta­noj­ke La­za­re­vić u Cr­lje­ni­ca­ma kod Plje­va­lja, u za­se­o­ku Mi­lje­vi­ći, za­pla­ka­lo no­vo­ro­đe­no žen­sko di­je­te, ni­ko mu se u rat­noj mu­ci, bi­je­di i si­ro­ma­šti­ni ni­je po­seb­no ob­ra­do­vao, jer su to bi­la jed­na usta vi­še i jed­na ve­li­ka bri­ga vi­še.
Bri­žni ro­di­te­lji ko­ji mje­sec ka­sni­je po­ni­je­li su di­je­te u ma­na­stir Sve­ta Tro­ji­ca u Plje­vlji­ma da ga kr­ste. Do­go­vo­ri­li su se da mu da­ju ime Mi­li­ca i ta­ko po­no­ve ime Ga­vro­ve se­stre ko­ja je po­čet­kom de­cem­bra 1941. go­di­ne, od­mah po­sli­je ču­ve­ne Plje­valj­ske bit­ke, stra­da­la u po­gro­mu kiv­nih ita­li­jan­skih oku­pa­to­ra nad ne­du­žnim sta­nov­ni­štvom oko Plje­va­lja.
Ka­za­li su to i pro­tu Mi­la­nu Kre­zo­vi­ću, ali im je on pred­lo­žio da ćer­ki­ci da­ju ime Po­bje­da. Ni­kad se ni­je sa­zna­lo za­što se po­pu­lar­ni pro­ta opre­di­je­lio za ta­ko neo­bič­no ime ko­je se ni­je svi­dje­lo ni ro­di­te­lji­ma, po­seb­no maj­ci. Ona je, ka­žu, čak kre­nu­la da na­pu­sti kr­šte­nje i iz cr­kve od­ne­se ne­kr­šte­no di­je­te, ali se ipak po­mi­ri­la i pri­sta­la kad je pro­to pri­pri­je­tio da bi mo­gao i da ih pro­ku­ne ako ga ne po­slu­ša­ju i ne kr­ste di­je­te.
Osta­lo joj ta­ko ime Po­bje­da, ma­da je sva po­ro­di­ca, rod­bi­na i pri­ja­te­lji zna­ju pod ime­nom Le­la ko­je joj je maj­ka da­la po­sli­je kr­šte­nja.
– Bi­lo nas je osmo­ro dje­ce – bra­ća Ra­den­ko, Mi­len­ko, Jo­vo, Jo­vi­ca i Zo­ran i se­stre Na­ta­li­ja i Zo­ri­ca – svi zdra­vi i ži­vi do­če­ka­li su slo­bo­du – ka­zu­je ova ve­dra, raz­bo­ri­ta že­na, iz či­jih oči­ju ve­dri­na zra­či i kad o mu­ka­ma zbo­ri. – Ja na jed­nom va­ša­ru 1957. go­di­ne sre­toh An­dri­ju Ma­to­vi­ća. Do­pa­de mi se, uz to je i sin gla­si­tog Sa­va Ma­to­vi­ća, ve­li­kog do­ma­ći­na sa Ja­bu­ke, ko­ji je pri­je ra­ta dr­žao ču­ve­ni han, ov­dje po­red sta­rog dru­ma Plje­vlja–Pri­je­po­lje. Pri­sta­doh da se udam za nje­ga, a tek mi bi­lo pet­na­est go­di­na, bi­la sam mla­đa od nje­ga pu­nih de­vet go­di­na. Bio mu je ta­da živ i otac Sa­vo, a tu je bio i nje­gov sta­ri­ji brat Mom­či­lo.
Po­bje­da je sa mu­žem An­dri­jom iz­ro­di­la pet ćer­ki – Mi­li­cu, Zor­ku Jo­van­ku, Mi­le­nu i Mi­la­din­ku. Po­ži­vje­li su u sret­nom bra­ku sve do 1989. go­di­ne ka­da je on, ipak re­la­tiv­no mlad, umro, a ona na­sta­vi­la da odr­ža­va do­ma­ćin­stvo i oku­plja dje­cu i po­ro­di­cu.
– Svi su mi, hva­la Bo­gu, ži­vi i zdra­vi. Sve su mi se ćer­ke po­u­da­le i ima­ju fi­ne po­ro­di­ce. Do­če­ka­la sam je­da­na­e­sto­ro unu­ča­di i već imam osmo­ro pra­u­nu­ča­di i to je mo­ja naj­ve­ća ra­dost i sre­ća. Zdra­vlje me još slu­ži i dok god je ta­ko ne mi­slim ni­kud odav­de. Dr­žim dvi­je kra­ve, ma­lo ko­ko­ša­ka, od­ga­jim sva­kog lje­ta i po jed­no sto­ti­nak pi­li­ća – eto da mi ima­ju gdje do­ći dje­ca i da na­đu otvo­re­na vra­ta – ka­že Po­bje­da Le­la Ma­to­vić.
Ne­da­le­ko, na tri­de­se­tak ko­ra­ka od nje­ne ku­će, od­no­sno od ne­ka­da­šnje ku­će i ha­na Sa­va Ma­to­vi­ća, 28. sep­tem­bra 1943. go­di­ne po­gi­nuo je je­dan od naj­mla­đih na­rod­nih he­ro­ja Ju­go­sla­vi­je, naj­po­zna­ti­ji pi­o­nir – bom­baš, le­gen­dar­ni Bo­ško Bu­ha. Čet­nič­ka za­sje­da je upra­vo tu sa­če­ka­la ka­mi­o­net ko­jim su dok­tor­ka Sa­ša Bo­žo­vić, po­li­tič­ki ko­me­sar bol­ni­ce Bog­dan Ra­dan i Bo­ško Bu­ha hi­ta­li iz Plje­va­lja ka Pri­je­po­lju. Ra­dan i Bu­ha su po­gi­nu­li na mje­stu, a dok­tor­ka Bo­žo­vić je te­ško ra­nje­na i za­ro­blje­na, ali ubr­zo i oslo­bo­đe­na.
– Eto tu iz­nad pu­ta sto­ji Bo­škov mra­mor i ja cio vi­jek, sko­ro še­zde­set go­di­na, kad god iza­đem iz ku­će, kad god po­gle­dam kroz pro­zor, vi­dim ga i sje­tim se pri­če o tom ne­u­stra­ši­vom dje­ča­ku. Moj brat Zo­ran i brat nam od tet­ke Mi­len­ko Gr­bo­vić su 1965. go­di­ne oko mra­mo­ra po­sa­di­li 17 bo­ro­va – to­li­ko je Bo­ško imao go­di­na kad je po­gi­nuo – i eto ih, hva­la Bo­gu, svi su se pri­mi­li i ra­stu kao da se tak­mi­če ko će bi­ti bli­ži sun­cu, a me­ni kad god po­gle­dam pre­ma nji­ma bu­de ne­ka­ko to­plo oko sr­ca i zbog Bo­ška, ali i zbog mo­je bra­će. Žao mi je sa­mo što je sad sve ne­ka­ko za­mr­lo, opu­stje­la je Ja­bu­ka, opu­stje­la su se­la oko­lo i vi­še ne­ma onih ne­bro­je­nih omla­din­skih i pi­o­nir­skih bri­ga­da, Bo­ško­vih dru­go­va i sa­bo­ra­ca ko­ji su se ne­ka­da ov­dje oku­plja­li, po­sje­ći­va­li i sa­bi­ra­li se oko Bo­ško­vog mra­mo­ra. Bog zna ka­ko će bi­ti kad ja mi­nem, ho­će li ovaj mra­mor za­ra­sti u tra­vu i ko­rov, a Bo­ško­vo ime pa­sti u za­bo­rav – ho­će li ne­ko po­sje­ći i ove bo­ro­ve i sa­svim za­tri­je­ti trag toj le­gen­di – sjet­no se pi­ta Po­bje­da Le­la Ma­to­vić.



Tra­ge­di­ja Sa­va Ma­to­vi­ća

Sa­vo Ma­to­vić je imao pu­nih če­tr­de­set go­di­na kad se na­kon svih bu­na i ra­to­va, na­kon še­sto­go­di­šnjeg tam­no­va­nja u austr­o­u­gar­skim ka­za­ma­ti­ma, 1920. go­di­ne ko­nač­no skra­sio na Ja­bu­ci. Tu, u do­li­ni zva­noj Šva­ba­ra, po­red sta­rog kol­skog dru­ma Plje­vlja–Pri­je­po­lje, sa­gra­dio je ku­ću, otvo­rio han i osno­vao bo­ga­to do­ma­ćin­stvo. Ože­nio se, ali ni­je imao sre­će: dvi­je že­ne mu za­re­dom umr­le i iza njih osta­lo je če­tvo­ro si­ro­ča­di, si­no­vi Mom­či­lo i An­dri­ja i ćer­ke Mi­le­na i Jo­van­ka.
– Moj sve­kar se uoči ra­ta ože­nio i tre­ći put, Sta­noj­kom od Pu­ri­ća iz Ma­ta­ru­ga, i sa njom do­bio ćer­ku Mil­ku – ka­že Po­bje­da Le­la Ma­to­vić. – Kad su sju­tri dan po­sli­je Plje­valj­ske bit­ke Ita­li­ja­ni kre­nu­li od Pri­je­po­lja ka Plje­vlji­ma da se sve­te za po­ra­ze i gu­bit­ke ko­je su im na­ni­je­li par­ti­za­ni, Sa­vo se sa si­no­vi­ma za­te­kao u Obar­di­ma, a su­pru­ga Sta­noj­ka sa ćer­ki­com Mil­kom i pa­stor­ka­ma Mi­le­nom i Jo­van­kom osta­la je da ču­va ku­ću i imo­vi­nu – ko se na­dao da će ne­ko di­ra­ti že­ne i ne­ja­ku dje­cu. Kad je po­če­la puc­nja­va i kad su po­če­la da go­re okol­na se­la ne­sreć­na Sta­noj­ka je kre­nu­la da bje­ži, ali su ih Ita­li­ja­ni po­hva­ta­li i sve po­bi­li u mje­stu Vla­ke. Po­sli­je su spr­ži­li i Sa­vo­vu ku­ću i han i sve dru­ge po­moć­ne zgra­de i od uzor­nog do­ma­ćin­stva osta­lo je sa­mo zga­ri­šte na ko­jem će Sa­vo tek 1947. go­di­ne po­no­vo po­di­ći ku­ću.


Spo­me­nik na br­du Ba­ra­ke

Osim mra­mo­ra i bo­ro­va po­sve­će­nih ne­u­stra­ši­vom bom­ba­šu ko­je pa­zi i sva­ko­dnev­no obi­la­zi i ču­va, Po­bje­da Le­la Ma­to­vić če­sto pro­še­ta i do obli­žnjeg br­da­šca, zva­nog Ba­ra­ke (vje­ro­vat­no po ne­ka­da­šnjem austro­u­ga­ra­skom utvr­đe­nju ko­je je tu po­sto­ja­lo), na ko­jem se na­la­zi bron­za­na sta­tua Bo­ška Bu­he.
– I taj spo­me­nik je na na­šem ima­nju – moj dje­ver i muž su svo­je­vre­me­no po­klo­ni­li taj plac da se po­dig­ne spo­me­nik – ka­že Po­bje­da.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"